Książki o II wojnie światowej dla dzieci

Książki o II wojnie światowej dla dzieci

Masz wątpliwości, czy książki o II wojnie światowej dla dzieci i młodzieży to dobry pomysł? Jeżeli ich głównym celem jest edukacja historyczna połączona ze zwróceniem uwagi na wartość pokoju i dobra w życiu człowieka, takie książki są warte polecenia. Nasi autorzy przygotowali książki dla dzieci, w których temat wojenny nie jest podjęty po to, aby epatować brutalnością, ale w sposób odpowiedni dla dzieci, pokazać fakty historyczne i skierować ku temu, co najważniejsze w społeczeństwie.

Książki o II wojnie światowej dla dzieci - 6 propozycji Wydawnictwa Literatura

Z tematem I i II wojny światowej dzieci spotkają się prędzej czy później. Jednak zanim oddasz to spotkanie w ręce gier komputerowych, filmików na Youtube, zabaw na osiedlu czy trudnego tekstu z podręcznika do historii, możesz bardzo pomóc w kształtowaniu wrażliwości dziecka. Książki o II wojnie światowej dla dzieci napisane przez polskich autorów są zaproszeniem do poznania i podjęcia próby zrozumienia tego, co wydarzyło się ponad 80 lat temu. Poniżej przedstawiamy 6 tytułów, w których bohaterami są między innymi żydowskie dzieci i rodziny. 

1. Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej

Trzy części, osiemnaście rozdziałów, przypisy historyczne, zdjęcia i kalendarium dotyczące życia Ireny Sendlerowej to elementy składające się na Listy w butelce - listy dzieci zapisane w na kartce ukrytej w butelce po mleku, zakopanej pod jabłonką. Przez dorosłych czytelników pozycja ta jest określana jako bardzo dojrzała i rozbudowana. Dzieci mają okazję zapoznać się z życiorysem Ireny Sendlerowej, wartością humanitaryzmu, ale też niebezpieczeństwem takiej działalności w kontekście ówczesnej sytuacji politycznej

2. Wszystkie moje mamy

Książki o II wojnie światowej dla dzieci są czasami pisane z perspektywy samych dzieci. W tej pozycji głównym bohaterem jest mały Szymek, który zaprowadza czytelników do warszawskiego getta - miejsca, w którym zło, strach i pogarda miesza się z nadzieją bezinteresownej pomocy dorosłych. W książce "Wszystkie moje mamy" ponownie mamy okazję zapoznać dziecko z postacią Ireny Sendlerowej. 

3. Zaklęcie na "w"

Włodek jest jeszcze dzieckiem, kiedy po zakończeniu wakacji, pojawia się wojna. Czy to zaklęcie złego czarnoksiężnika? Dlaczego dorośli ściszają głos, kiedy wypowiadają to słowo? Jakie zmiany w codziennym życiu przyniesie "w" i skąd tyle okrucieństwa? Pytania, które zadaje Włodek są ważnym punktem wyjścia do rodzinnych rozmów o wojnie. Spojrzenie z perspektywy dziecka ułatwi młodym czytelnikom zrozumienie tego, co zaczęło się w 1939 roku. 

4. Pan Apoteker

Wracając do ważnych postaci w czasie II wojny światowej, zachęcamy do zapoznania się z książką "Pan Apoteker". Opowieść przybliża postać Tadeusza Pankiewicza - aptekarza, który pomagał w getcie krakowskim w czasie wojny. W Aptece pod Orłem (funkcjonującej dziś jako obiekt muzealny) fikcyjni bohaterowie - Mała Bluma, jej siostra Dorina i starszy brat Arik - pojawiają się często. Znajdują tam pomoc i schronienie, które w czasie Zagłady jest priorytetem uciskanych. Jednocześnie książka zaprasza do zanurzenia się w kulturze żydowskiej - zwyczaje, wierzenia, przesądy, święta i smaki potraw mają swoje specjalne miejsce w tej lekturze.

5. Czy wojna jest dla dziewczyn?

W delikatny świat 9-letniej Eli wkraczają tajemnice, samotność i strach. Wojna nie jest ani dla dziewczyn, ani dla chłopców, ale jeśli wychowujesz córkę, warto zapoznać ją właśnie z tą książką. Utożsamienie z Elą może pomóc w zrozumieniu sytuacji dzieci, których rodzice znikali na długi czas, w domu pojawiali się obcy panowie zadający dużo pytań, a w codzienność wpisane było chowanie się przed bombardowaniem. II wojna światowa to dla Eli czas, aby trzymać nerwy na wodzy, powstrzymywać łzy, uważać na słowa i uczyć się samodzielności. Wzruszająca książka, o której warto rozmawiać. 

6. Bezsenność Jutki

Skoro o dziewczynkach mowa, poznajcie Jutkę z getta w Łodzi - spolonizowaną Żydówkę, która pomimo trudu II wojny światowej, stara się patrzeć na rzeczywistość z optymizmem. Ważną częścią jej codzienności jest przyjaźń z chłopcem Joskiem, z gawronem i z inną dziewczynką - Polką mieszkającą po drugiej stronie muru. Czy jej sposób myślenia o tym, co będzie, kiedy skończy się wojna, doczekają się spełnienia? To książka wydana w ramach serii „Wojny dorosłych – historie dzieci” z okazji 70. rocznicy przeprowadzenia „szpery” w getcie łódzkim. 

Jako wydawnictwo książek dla dzieci proponujemy nie tylko dobrze napisane, lecz także dobrze zilustrowane publikacje. W szczegółowych opisach produktowych znajdziesz informacje na temat rekomendowanego wieku czytelnika.