Spotkanie z Joanną Papuzińską i Henrykiem Wujcem

Spotkanie z Joanną Papuzińską i Henrykiem Wujcem

We wtorek, 10 grudnia 2019 roku w warszawskim oddziale Stowarzyszenia Pisarzy Polskich odbyło się niezwykłe spotkanie – dzieci ze szkół podstawowych spotkały się z cenioną autorką książek dla dzieci – prof. Joanną Papuzińską (Nasza mama czarodziejka, Asiunia) oraz legendą polskiej opozycji z czasów PRL-u, Henrykiem Wujcem.


Przyczyną spotkania była zbliżająca się rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego (13 grudnia). Z tej okazji pisarka opowiedziała dzieciom o swojej najnowszej książce Zbuntowane słowa, w której przybliża historię bibuły, czyli gazet i czasopism wydawanych nielegalnie przez opozycję, i książeczek „makaronowych” (przemycanych w paczkach makaronu), a także jaką rolę w podziemnej prasie odegrała popularna wówczas pralka Frania.


Henryk Wujec opowiedział tę historię ze swojej perspektywy – pokazał dzieciom prasę i wydawnictwa podziemne, opowiedział o technikach produkcji, kolportażu i tym, z jakim ryzykiem w tamtych czasach wiązało się posiadanie i rozprowadzanie bibuły.


Dzięki spotkaniu dzieci mogły poznać najnowszą historię Polski z nieco innej, niezwykle ciekawej perspektywy. Na zakończenie wiele z nich kupiło książkę Joanny Papuzińskiej i poprosiło o wpis z dedykacją.