-10.50 zł

Już, już!

Ilustrator:

Robert Konrad

,
CENA: 24.40 zł 34.90 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed wprowadzeniem promocji: 34.90 zł
Dostępność:

Kup e-book Kup audiobook

Książka otrzymała I nagrodę w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego oraz została nominowana do Nagrody Literacka Podróż Hestii 2022 

"Już, już! Już idę, no… " – powtarza nieustannie Lula. Po co tyle niecierpliwości! Pies, lekcje, kolacja, a nikogo nie obchodzi, ile ma jeszcze do zrobienia w Kryształowym Zamku.

Lula to prawdziwa prymuska, świetnie się uczy, nie zaniedbuje obowiązków, a przy tym jest miła, życzliwa i ma tak sprytne palce, że chyba zostanie rzeźbiarką. Miejmy nadzieję, że tak właśnie będzie, bo na razie coś stanęło jej na drodze. Coś, co obudziło w niej bestię…

Myślisz, że to nie może przebiegać tak szybko? Cóż, to tak się właśnie przebiega.

Normalni rodzice od razu by coś zauważyli? Przykro mi, nie zauważają. Zareagowalibyście natychmiast? Na pewno?

Najstraszniejsze w tej historii jest to, że dzieje się naprawdę.

Znakomity, zaangażowany tekst o problemach ludzi bardzo młodych i wrażliwych, którzy zanurzeni w świecie cyberprzestrzeni, najnowszych technologii, powszechnej komputeryzacji - narażają swoje życie psychiczne i osobowość.

Zobacz rozmowę z Autorką prowadzoną przez Annę Dziewit-Meller z BukBuk

Posłuchaj odcinka podcastu Literackiej Podróży Hestii

(...) Genialnie ujęte zostało przez autorkę odczuwanie fenomenu FOMO (Fear of Missing Out) oznaczające obawę gracza przed przegapieniem czegoś, co dzieje się w grze. Na uwagę zasługuje również prezentacja mechanizmu działania awataru jako alter ego gracza. Autorka doskonale prezentuje schemat oddziaływania gry na znajdujący się w mózgu ośrodek kary i nagrody, który stymulowany jest w grze poprzez gratyfikację - kryształami, wyższym poziomem, które powiązane są z innymi dodatki oraz płatnym kontem premium. Należy również uwypuklić przesłanie wynikające z treści, a mające oparcie w badaniach naukowych, mówiące, iż ilość czasu spędzanego na graniu nie jest predyktorem zaburzenia.

Igor Wiśniewski, psycholog dziecięcy

Zapewne domyślacie się, o czym może traktować ta książka…
Jeżeli myślicie, że o zanurzeniu w świecie cyberprzestrzeni i problemie przenoszenia swojego życia do Internetu, to macie rację.
Jeżeli myślicie, że o Sieci, która stała się dla wielu dzieciaków miejscem, gdzie mogą rozwiązać swoje problemy i realizować naturalne potrzeby akceptacji i uznania, to macie rację. Jeżeli myślicie, że o tym, że w "dobrych" rodzinach dzieciaki też są zagubione i szukają przystępnych przestrzeni, też macie rację.
Ktoś powie, ale “normalni” rodzice na pewno by się zorientowali i coś zauważyli!  Hmm… a jeśli nie?
W końcu Lula to prawdziwa prymuska, bardzo dobrze się uczy i wywiązuje ze swoich obowiązków. Jednak coś ciągnie ją do tego wirtualnego świata. Do Kryształowego Zamku. Czego tam szuka i co ją tak w nim pociąga? O tym wszystkim dowiecie się, jak sięgnięcie po tą niesamowitą książkę.

fragment recenzji Przemka Staronia - Nauczyciela Roku --> https://staron.is/

Dostępny jest scenariusz lekcji na podstawie książki  - kliknij aby pobrać.

(...)Już, już! to książka, którą należy podsunąć dziecku, a po jej lekturze długo, szczerze i z wyrozumiałością porozmawiać. Książka napisana jest przystępnym i jasnym językiem. Widać, że autorka z jednej strony mocno zgłębiła temat uzależnień wśród najmłodszych, ale z drugiej – doskonale zna środowisko nastolatków i młodszych dzieci. Stosuje młodzieżowy slang, nawiązuje do zainteresowań i współczesnych mód. Nie tworzy postaci, które „powinny wyglądać wiarygodnie", ale portretuje rzeczywistych bohaterów z krwi i kości. Tutaj nie ma miejsca na ściemę czy niewiarygodne zbiegi okoliczności. Jej powieść sprawia wrażenie quasi-reportażu, poruszającą historią z życia wziętą – zresztą, co podkreśla autorka w podziękowaniach, inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami. Wydarzeniami, których powtórki chcemy za wszelką cenę uniknąć.

fragment recenzji portalu Granice.pl 

 

Rights sold to Mongolia.


NAGRODY

Bibliografia:
Cash Hilarie, McDaniel Kim, Dzieci konsoli. Uzależnienie od gier, tłum. Bolesław Ludwiczak, Media Rodzina, Poznań 2014
Krzyżak-Szymańska Ewa, Uzależnienia technologiczne wśród dzieci i młodzieży.

Teoria, profilaktyka, terapia – wybrane zagadnienia, Ministerstwo Zdrowia, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Kraków 2018
Węgrzecka-Giluń Janina, Patologiczny hazard i Internet. Przewodnik dla rodziców. Uzależnienia behawioralne, Etoh, Warszawa

Artykuły:
Lewestam Karolina, Zombifikacja dzieci. O pladze smartfonów, Magazyn opinii PISMO,
3.IX.2019, https://magazynpismo.pl/zombie-fonoholizm-dzieci-smartfon/
Poprawa Ryszard, W pułapce Internetu, Kontrowersje, fakty, mechanizmy, Wydawnictwo UMK,
Toruń 2007
Urzędowska Marta, Dzieci w sidłach sieci. To ich pierwsze uzależnienie, Gazeta Wyborcza,
25.VI.2019, https://wyborcza.pl/7,75399,24931013,dzieci-w-sidlach-sieci-to-ich-pierwsze-
uzaleznienie.html

Rozmowa Anny Kality z matką 10-letniej Zosi, która musiała zostać poddana terapii odwykowej
na oddziale psychiatrycznym, Gazeta Wyborcza 2019,
https://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,24565442,10-letnia-zosia-jest-na-odwyku-
psychiatra-powiedziala-mi.html

Już już – fragment audiobooka | Katarzyna Wasilkowska