-10.50 zł

Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka

Ilustrator:

Artur Nowicki

,
CENA: 24.40 zł 34.90 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed wprowadzeniem promocji: 34.90 zł
Dostępność:

Kto tu rządzi? Dlaczego on? I czy to jest fair?

Wbrew pozorom codziennie się nad tym zastanawiasz. Dyskutujesz o tym z kolegami, kłócisz się z rodzicami (to znaczy – ustalasz! ustalasz zasady), co jest sprawiedliwe i dobre dla Ciebie i dla nich. I świetnie! Tak właśnie powstaje sprawiedliwość społeczna. Każdy ma prawo głosu – tak działa demokracja. Moja i twoja – codzienna demokracja.

Tak jak istotna jest demokracja w domu, tak samo w państwie.

Ważne, żebyś wiedział (i rozumiał), co się w nim dzieje.

Tylko wtedy będziesz mógł ocenić, czy Ci to służy, czy raczej uwiera. Bo tylko wtedy możesz coś zmienić.

Zapraszamy do zapoznania się ze scenariuszem lekcji na motywach książki. 

Książka znalazła się na liście lektur uzupełniających rekomendowanych przez autorki podręczników z serii Między nami Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego. 

Jak można pojąć tajniki demokracji, zrozumieć ją? Nie wystarczy o niej usłyszeć czy przeczytać. Najlepiej ją po prostu praktykować. I to niekoniecznie od razu „na poważnie”. Można zrobić „przymiarkę” i pobawić się w demokrację. Jak? Na przykład zaglądając do tej książki. To zaproszenie do podjęcia próby praktykowania demokracji, poczucia i zrozumienia jej. To nienudna gra w demokrację.

Wybory, rząd, kampanie społeczne, solidarność, równość, uczciwość, wolność wyboru, tolerancja, sprawiedliwość, kultura polityczna, reformy, poglądy polityczne, dyktatura, bunt, demokracja... Ile tu ważnych słów! Nie spadają one jednak na głowę młodego czytelnika jak grad informacji. Nie odbijają się od niego i nie rozpuszczają po zetknięciu z ziemią. Autorzy i wydawca publikacji wymyślili wspaniały sposób, by dotrzeć z pozornie niełatwym przekazem wprost do serca i umysłu czytelnika.

Bo jeśli rozmawiać o demokracji z młodymi ludźmi, to tylko tak: przystępnie, nie przynudzając, z humorem, zrozumiałym dla nich językiem, obrazowo, używając konkretnych, odnoszących się do współczesnego życia przykładów.

Wtedy okazuje się, że demokracja to wszystko, co dzieje się wokół nas i że mamy na to „wokół” wpływ. Że trzeba i warto działać, bo wszyscy mamy moc zmieniania swojego otoczenia, podwórka, szkoły, domu, świata. Trzeba tylko chcieć. A dodatkowo – w grupie i współpracy siła. Bo jesteśmy istotami społecznymi, nie jesteśmy sami.

Mam nadzieję, że ta książka spodoba się Wam, Młodym Czytelnikom tak jak mnie. Polecam, zachęcam do zapoznania się z nią, ale nie przymuszam. Najważniejsze, żebyście – jak to w demokracji – mogli sami podjąć decyzję.

 

dr Marek Michalak

Przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka

Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu 

Rzecznik Praw Dziecka (2008–2018)

 


KSIĄŻKĘ POLECAJĄ
Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka | Grażyna Bąkiewicz