0.00 zł

Na służbie u Kopciuszka

Biografia i twórczość Zofii Urbanowskiej

Ilustrator:

Magdalena Pilch

,
  • Kategoria wiekowa: +
  • Ilość stron: 294
  • ISBN: 978-83-7672-659-5
CENA: 39.90 zł 39.90 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed wprowadzeniem promocji: 21.90 zł
Dostępność: Zapytaj o dostępność

Zofia Urbanowska to – jak określa ją prof. Joanna Papuzińska – modelowa przedstawicielka epoki pozytywizmu: publicystka i pisarka, działaczka społeczna, filantropka, wieloletnia korespondentka licznych czasopism. Współpracowniczka Oskara Kolberga, przyjaciółka Deotymy.

Urodziła się 15 maja 1849 roku w Kowalewku pod Koninem. Z Koninem była związana przez całe życie. Po okresie studiów w Poznaniu i pracy w Warszawie (dziennikarka w „Gazecie Polskiej”, korektorka w drukarni, nauczycielka na pensji), powróciła do Konina i zamieszkała w dworku, który odziedziczyła po matce.

W 1929 roku została uhonorowana Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury, a w 1930 roku została Honorową Obywatelką Konina.

Doczekała się uznania czytelników i krytyki – jej powieści dla młodzieży były wielokrotnie wznawiane (Gucio zaczarowany, Księżniczka). Jarosław Iwaszkiewicz i Czesław Miłosz wspominają jej książki jako ważne lektury dziecięce. Uznawana jest za polską prekursorkę powieści fantasy.

Rok 2019 został ogłoszony w Koninie Rokiem Zofii Urbanowskiej.