-9.00 zł
NOWOŚĆ

Odysejki

CENA: 20.90 zł 29.90 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed wprowadzeniem promocji: 29.90 zł
Dostępność:

Kup e-book

Nagroda literacka w konkursie Książka Roku 2023 Polskiej Sekcji IBBY!

Mała Ryfka jest bystra, niepokorna, mocna. Petra Wapno, kucharka i opiekunka Ryfki, ledwo może za nią nadążyć. Ale przystaje na wszystkie szalone pomysły dziewczynki, bo kocha ją jak własne dziecko. Kiedy wybucha wojna, wyprowadza małą z getta. Zaczynają niebezpieczną wędrówkę, przygarniając po drodze małą cygańską dziewczynkę Zorę.

Odyseja pełna mrożących krew w żyłach zdarzeń i cudownych zbiegów okoliczności. Kończy się niezwykle – na granicy polsko-białoruskiej, przy zielonej lampie, wywieszanej o zmroku. Kogo przyjmie dorosła już Zora, jakie odysejki uratuje?

 

Przeczytałam na jednym oddechu, to piękna rzecz!

                                            Prof. Joanna Papuzińska

 

Co za książka! Trudno się od niej oderwać, porywa, zawłaszcza, fascynuje, skłania do refleksji. Czyta się jednym tchem, a potem wraca do scen, dialogów i sytuacji, odnajdując niezwykłe analogie między tym, co kryje się za horyzontem czasu, i tym, co doskwiera, niepokoi i boli dzisiaj. Nie można o niej zapomnieć. (…)

Opowieść Doroty Combrzyńskiej-Nogali, skupiona i refleksyjna, bardzo kameralna, pisana jest nie ku pokrzepieniu serc, lecz ku zrozumieniu innych, siebie i świata w jego niezwykłym bogactwie i niedającej się uprościć różnorodności ludzi, kultur, wiar, losów, a przede wszystkim dziejów. Jej gęstość problemową opromienia uśmiech – subtelny, delikatnie wprowadzany humor, który w przedziwny sposób splata się z uczuciowością bohaterek i nastrojowością kolejnych scen, nawet tych, w których zło rani i niszczy.

 

prof. Grzegorz Leszczyński

 

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania podcastu

https://www.rdc.pl/podcast/ksiazkomania_Gs04GYLyeN0Eo1UFBNtT?episode=nY9T22ArdgQiM0VL37tN&active_page=2 

 

Wywiad z Dorotą Combrzyńską-Nogalą (wywiad zaczyna się od 4:30):

https://lodz.tvp.pl/74672690/budzi-sie-ludzi-10122023


NAGRODY
KSIĄŻKĘ POLECAJĄ