-19.90 zł
PAKIET

Pakiet książek: Denim blue + Zyg-zyg marchewka

Ilustrator:

Elżbieta Chojna

,
  • Kategoria wiekowa: 12+
  • Ilość stron:
  • ISBN:
CENA: 31.90 zł 51.80 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed wprowadzeniem promocji: 51.80 zł
Dostępność: Zapytaj o dostępność
Kup e-book

Pakiet książek: Denim blue, Zyg-zyg marchewka 

 

Denim blue Katarzyna Ryrych 

Dorastanie w czasach PRL-u nie jest łatwe. Trzeba uważać na to, co się robi i mówi, bo ściany mają uszy, a pytań przecież nie ubywa. Dlaczego nie można trzymać na balkonie koguta? Dlaczego sekretarz jest traktowany lepiej od zwykłego obywatela? I dlaczego tak trudno zdobyć zachodnie dżinsy?

Choć Zyga stara się, jak może, los ciągle płata mu figle. Jak nie apel, na którym dyrektor po raz kolejny ruga Zygę, to koleżanka roztrzaskująca jego ukochaną gitarę o bruk z zazdrości. Oby ta karma, o której mówił hipis, naprawdę istniała…

(...) „Denim blue” to opowieść… o życiu. Życiu, które wcale nie różni się zbytnio od obecnego, jak się okazuje. Bo chociaż pralkę raczej każdy z nas w domu ma, mało kto już pisze listy, a w sklepach można coś kupić i to nie „na kartkę” czy za nielegalnie zdobyte dolary, a za nasze polskie złotówki, to każdy dojrzewający Polak mierzy się z podobnymi problemami. Zygmunt musi zmierzyć się z trudną rzeczywistością komunistycznego świata, w którego ideologię nie wierzy, problemami w osiągnięciu marzeń, które dziś zdają się być błahostką – jak właśnie kupno jeansów czy telewizora dla rodziny. Ale staje też przed problemami znanymi i dzisiejszej młodzieży – takimi jak poświęcenie się w imię rodziny, pierwsza praca, przyjaźń, pierwsze zauroczenia i nieporozumienia… Wszystko, co związane z dojrzewaniem.
Książka ta pozwala dojrzeć, że chociaż czasy są różne, to ludzie są tacy sami – czują to samo, mają takie same problemy, czują to samo. A o tym wszystkim czytelnik przekonuje się, zagłębiając się w świat „młodości naszych rodziców” – czy można sobie wymarzyć lepszą lekcję historii?

 fragment recenzji Mai Julii Rosińskiej dla Lubimyczytac.pl

 

Zyg-zyg marchewka  Katarzyna Ryrych 

 

Zyga, aktualnie szczęśliwy posiadacz aż kilku par dżinsów, należy do tych, którzy nie mają lekko. Życie bez przerwy gra mu na nosie, fundując niespodziankę za niespodzianką. Kryzys szczęśliwego dotąd związku, nagły ślub przyjaciela, studia i polityka, której tak boi się matka Zygi.
A w ogóle... to dobrze, że odeszła ciotka. Bo jak jej wyjaśnić, że wojna, która zaczyna się 13 grudnia 1981 roku, jest inna od tej, którą przeżyła?

Poprzednie losy bohatera przeczytacie w książce "Denim blue"

„Zyg-zyg marchewka" to powieść dla wszystkich. Czytelnicy z pokolenia Zygi za jej sprawą wyruszą w prawdziwą podróż sentymentalną, młodsi odbiorcy natomiast zaliczą solidną lekcję historii. Taką z życia wziętą, podejrzaną przez dziurkę od klucza, podsłuchaną przez cienką jak dykta ścianę w bloku z wielkiej płyty. Powieść Katarzyna Ryrych to sfabularyzowana, jeszcze nie tak daleka historia Polaków, polskich rodzin, robotników, pracowników akademickich, opozycjonistów i komunistów. Szarych, bezimiennych obywateli Polski Ludowej."

Fragment  recenzji Granice.pl:
https://www.granice.pl/recenzja/zyg-zyg-marchewka/38369