-8.10 zł

Dzieci, których nie ma

CENA: 18.80 zł 26.90 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed wprowadzeniem promocji: 26.90 zł
Dostępność: Zapytaj o dostępność
Kup e-book

Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt – obóz po dziś dzień mało znany, nadal leży poza granicami naszej świadomości, naszego poznania, a nawet naszej wyobraźni… To miejsce, w którym prawo chroniące dzieci umarło z chwilą jego powstania. (…) Jakakolwiek ocena jest zbędna, słowa zbyt słabe, by oddać bestialstwo, bezmiar cierpienia i krzywdy, jakich doznały dzieci w łódzkim obozie przy ulicy Przemysłowej.

Nie wolno nam dopuścić, by to, co się wydarzyło w obozie dla polskich dzieci w Łodzi, poszło w zapomnienie.

Renata Piątkowska

 

"(...) Książka Renaty Piątkowskiej – zgodnie z deklaracją na okładce – kierowana jest do czytelników co najmniej piętnastoletnich. Autorka nie zanudza jednak nastolatków statystykami czy próbą przybliżenia historii obozu. Prezentuje za to konkretne sceny, które miały – lub mogły mieć – miejsce na terenie obozu. Sceny krótkie, lecz porażające w charakterze. Młodzi czytelnicy zobaczą, jak wyglądały pierwsze chwile w obozie. Sprawdzą, jak wyglądał obozowy dzień. Gdzie mieszkano. Jak pracowano. Jak traktowano osoby chore, a jak – niepokorne. I jak wyglądał obozowy savoir-vivre.
Autorka pisze wprost, językiem przystępnym, lecz bardzo obrazowym. Opowieść Renaty Piątkowskiej jest bardzo skondensowana. Zdania są tu krótkie, jakby urywane. Doskonale oddają emocje, jakie musiały być udziałem dzieci osadzonych w obozie. Autorka stawia na prostotę i bezpośredniość przekazu. Wydarzenia, które opisuje, mówią przecież same za siebie.
Prace Szymanowicza mówią niemal równie wiele, co tekst. Utrzymane w odcieniach szarości i brązu, nie są dosłowną ilustracją opisywanej historii. Są metaforyczne i zapadają w pamięć na długo.(...)"

fragm. recenzji w serwisie Granice.pl

Chór Dziecięcy Miasta Łodzi śpiewa o obozie na Przemysłowej - kliknij tutaj

Przepięknie wydana i zilustrowana, wartościowa, doskonała nie tylko dla młodzieży. Jej lektura wymaga czasu - nie tylko na jej przeczytanie. Wymaga też czasu na jej przeżycie, na jej przemyślenie. To nie jest pozycja, którą należy po prostu komuś podsunąć czy podarować, trzeba na nią przygotować, zwłaszcza młodego odbiorcę. A jednocześnie to jedna z najważniejszych pozycji w całej serii i pewnie jedna z ważniejszych w całym nurcie wojennej literatury przeznaczonej dla młodzieży. Nie pozostawia obojętnym, dotyka do głębi i na długo zapada w pamięć. Nawet mnie, dorosłej osobie, niełatwo przyszło ująć w słowa ogrom emocji, jakie we mnie wywołała.

fragm.recenzji z bloga Zaczytasy

 

Dużą zaletą publikacji oprócz wspomnianej zwięzłości jest prosty, powściągliwy język. Autorka nie sili się na wyszukane określenia. Krótkie zdania dodatkowo potęgują emocjonalny charakter książki, nie osłabiając jednocześnie dynamiki tekstu. Uważam, że obok książki Medaliony Zofii Nałkowskiej, publikacja Renaty Piątkowskiej "Dzieci, których nie ma", powinna znaleźć się w kanonie lektur dla ostatnich klas szkół średnich. Z pewnością dzięki niewielkiej objętości tekstu przeczytałoby ją szerokie grono nastoletnich odbiorców. (...)Polecam wszystkim ku przestrodze, aby świadectwo tej tragedii przypominało nam, że życie jest najwyższą wartością.

Czytaj więcej: https://histmag.org/Renata-Piatkowska-Dzieci-ktorych-nie-ma-recenzja-i-ocena-20370

Czytaj więcej: Histmag.org


KSIĄŻKĘ POLECAJĄ
Dzieci, których nie ma - Renata Piątkowska