-15.00 zł

Miasto pamięci

Czternaście rodzinnych spacerów po Starych Powązkach

Ilustrator:

Zuzanna Orlińska

,
CENA: 34.90 zł 49.90 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed wprowadzeniem promocji: 49.90 zł
Dostępność:

Kup e-book

Przewodnik jest adresowany do dzieci i młodzieży, jednak formuła rodzinnych spacerów sprawia, że chcemy, aby był czytany i używany przez całą rodzinę, zarówno dzieci, jak rodziców i dziadków. Ma łączyć pokolenia, zachęcać do wspólnych spacerów po Starych Powązkach i odkrywania ich historii a jednocześnie - historii Warszawy i Polski.

Książka w zamierzeniu ma wypełnić lukę na rynku publikacji poświęconych jednej z najstarszych i najważniejszych polskich nekropolii. Obecnie nie jest dostępne żadne wydawnictwo, które tak wnikliwie i wszechstronnie traktowałoby temat Cmentarza Powązkowskiego (od strony architektury, sztuki, historii, przyrody i biografii spoczywających tam osób), a jednocześnie byłoby adresowane do dzieci i młodzieży.

Zorganizuj spotkanie z Autorką! Cykl spotkań - spacerów po Starych Powązkach i możliwość poznania cmentarza od strony architektury, sztuki, historii, przyrody i biografii spoczywających tam osób.

Posluchaj wywiadu z Autorką - Polskie Radio Dwójka - https://www.polskieradio.pl/8/410

Zobacz Informacje kulturalne TVP Kultura (minuta 11.47) https://vod.tvp.pl/video/informacje-kulturalne,10112020,50424502

Posłuchaj wywiadu z Autorką - Audycje Kulturalne w dobrym tonie https://audycjekulturalne.pl/miasto-pamieci/

 

 

Książka “Miasto Pamięci” powstała w ramach stypendium artystycznego m. st. Warszawy na rok 2018.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

(...) Wspomniany walor edukacyjny dotyczy także dorosłych. Z dużym przekonaniem można stwierdzić, że wiele informacji zawartych w książce jest nieznana nie tylko młodszym czytelnikom. Niewątpliwie, publikacja przeznaczona głównie dla warszawiaków mogących w każdej wolnej chwili wybrać się na spacer po Cmentarzu Powązkowskim, ale także pozostałych mieszkańców Polski, którzy chcą go odbyć w formie literacko-wirtualnej. Ze względu na stronę wizualną i edukacyjną, polecam również na prezent.

Czytaj więcej: https://histmag.org/Zuzanna-Orlinska-Miasto-pamieci.-Czternascie-rodzinnych-spacerow-po-Starych-Powazkach-recenzja-i-ocena-21557/

(...) Z lekturą Miasta Pamięci wspólnie z dziećmi jest trochę jak ze spacerami Kuby i Mai: początkowo ta propozycja wydaje się młodym czytelnikom mało interesująca. Są przecież fantastyczne książki wypełnione przygodami, w których akcja nie zwalnia ani na moment – czy opowieść o jednej z najważniejszych polskich nekropolii może być równie atrakcyjna? Szybko okazuje się, że tak, bo Miasto Pamięci to lektura bardzo przemyślana, świetnie napisana i pięknie wydana. 

Za sprawą pełnego rezerwy podejścia do wyprawy na Powązki – tej rzeczywistej czy tej czysto literackiej – dzieci błyskawicznie identyfikują się z bohaterami książki Zuzanny Orlińskiej. Potem zaś niespieszna, ale fascynująca opowieść dziadka wciąga je równie mocno jak Kubę i Maję. (...)

fragment recenzji portalu Granice.pl

(...) W bardzo interesujący sposób przedstawiona jest w książce historia XIX wiecznej Warszawy. Prawie w każdym spacerze pojawiają się bohaterowie tych czasów. Wokół ich życia tkana jest opowieść o wydarzeniach historycznych i kulturalnych epoki. Wątki z kilku spacerów dotyczące Warszawy w XIX wieku tworzą przepiękny obraz miasta ciągle walczącego o niepodległość, będącego jednym z głównych ośrodków polskiej myśli naukowej, wyznaczającego kierunki rozwoju w wielu dziedzinach - literatury, sztuki. Bardzo dużą wartością jest przedstawienie w jednej opowieści osób żyjących w różnych czasach. Pozwala to młodemu czytelnikowi
na spacer po linii czasu, może widzieć on wyraźnie ciągłość dziejów. Dowie się o bohaterstwie powstańców styczniowych, żołnierzy Armii Krajowej, ofiarach czasów komunizmu. Pozna muzykę Henryka Wieniawskiego i Krzysztofa Komedy.

Lektura “Miasta pamięci” pokazuje, że autorka jest zafascynowana Starymi Powązkami. Dociera do niesamowitych miejsc, zgłębia tajemnice, poszukuje odpowiedzi. To wszystko jest tak wyraźne, że poprzez swoje zainteresowanie wzbudza zainteresowanie czytelników, poprzez swoje zaciekawienie, zaciekawia nas. Ta opowieść o historii i kulturze Polski jest opowieścią o konkretnych ludziach, często nie z pierwszych kart podręczników, ale zawsze z ciekawym, często tajemniczym życiorysem. Dzięki lekturze “Miasta pamięci” dowiemy się między innymi gdzie pochowany jest prapradziadek następcy tronu Wielkiej Brytanii księcia Williama, poznamy historię polskiego Jamesa Bonda czasów II wojny światowej Kazimierza Leskiego, poszukamy na grobach Starych Powązek armaty, nart,śmigieł samolotów. Znajdziemy też miejsce pochówku egzekutora wyroków sprawiedliwości, czyli kata lub usłyszymy legendy o duchu pojawiającym się na cmentarzu.

“Miasto pamięci” Zuzanny Orlińskiej to nie tylko lekcja historii, literatury i kultury, to też wielka lekcja patriotyzmu pokazująca miłość do ojczyzny realizującą się w różny sposób - z bronią w ręku, piórem, pędzlem malarskim, kamerą. To pierwsza książka o historii Starych Powązek dla dzieci i młodzieży tak rzetelna historycznie i przepiękna literacko. To jedna z lepszych książek o historii dla dzieci i młodzieży.

Maria Antoszkiewicz
Historyk, nauczyciel historii w warszawskiej szkole podstawowej 


NAGRODY
KSIĄŻKĘ POLECAJĄ
Miasto Pamięci - czternaście rodzinnych spacerów po Starych Powązkach