Zuzanna Orlińska

Zuzanna Orlińska

Absolwentka Wydziału Grafiki warszawskiej ASP, ilustratorka książek, czasopism i podręczników. Zdobywczyni wielu nagród – za powieść Ani słowa o Zosi otrzymała II nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, Stary Noe został wyróżniony w konkursie na Książkę Roku IBBY 2015 i zdobył nagrodę główną w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego, a powieść  Detektywi z klasztornego wzgórza otrzymała wyróżnienie w konkursie Samochodzikowa Książka Roku 2015 organizowanym przez Forum Miłośników Pana Samochodzika. Z kolei Biały Teatr panny Nehemias otrzymał wyróżnienie w konkursie Książka Roku IBBY 2017. W 2021 roku jej przewodnik po Cmentarzu Powązkowskim Miasto Pamięci otrzymał III nagrodę w 29. Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej, a 2 powieści historyczne - Król Myszy i Powietrzny żeglarz z cyklu Uczeń sztukmistrza - otrzymały nominację do Ksiażki Roku IBBY 2021.

Stworzyła stronę internetową Kiedy byłam mała, poświęconą literaturze dla dzieci i młodzieży.

Zuzanna Orlińska - wszystkie książki

Autorka mieszka w Warszawie
Prowadzi spotkania dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych

 

Bohaterowie naszej wyobraźni

Jak tworzy się bohatera książki? Czy może mieć cechy istniejącej postaci, czy musi być zmyślony? Jak opis wyglądu postaci ma się do cech jej charakteru? Zabawa polegająca na wymyśleniu opisu pasującego do postaci na zaprezentowanych ilustracjach. Próba stworzenia własnej historii z wykorzystaniem wymyślonych bohaterów. W wersji z warsztatami plastycznymi: praca w zespołach nad portretem wymyślonej postaci (potrzebne są duże arkusze papieru pakowego i przybory do rysowania oraz komputer z rzutnikiem).

 

Detektywi z klasztornego wzgórza

Autorka porozmawia z młodzieżą o swojej powieści detektywistyczno-historycznej, Detektywach z klasztornego wzgórza, w której w mistrzowski sposób połączyła fakty i postaci historyczne z wartką akcją. Opowie o tym, skąd czerpać informacje, by zadbać o każdy szczegół, i o Czerwińsku nad Wisłą, w którym rozgrywa się akcja książki i z którego pochodzi jej rodzina.

Spacery po Starych Powązkach

Cykl spotkań - spacerów po Starych Powązkach i możliwość poznania cmentarza od strony architektury, sztuki, historii, przyrody i biografii spoczywających tam osób. Związane są z książką "Miasto pamięci. 14 rodzinnych spacerów po Starych Powązkach".
Spotkania dla szkół z Warszawy i okolic. Zapraszamy grupy do 20 osób.