Grażyna Bąkiewicz

Grażyna Bąkiewicz

Miłośniczka historii, która swoje hobby przekuła na wykonywany zawód – przez wiele lat pracowała jako nauczycielka historii, dziś – pisze książki, także historyczne. Tworzy dla dzieci, nastolatków i dorosłych. Nominowana do nagrody IBBY i do nagrody Srebrnego Kałamarza, przyznawanej przez Fundację Zielona Gęś. Jej powieść dla młodzieży O melba! uznana została Książką Roku, zaś Korniszonek, powieść dla dzieci, otrzymała honorowe wyróżnienie Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych przyznawanego przez Bibliotekę Raczyńskich. Powieść historyczna Mówcie mi Bezprym została wyróżniona w konkursie Książka Roku 2016 Polskiej Sekcji IBBY.

Grażyna Bąkiewicz - wszystkie książki

Autorka mieszka w Łodzi
Prowadzi spotkania dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych

 

Warsztaty bajkopisarskie

Podczas spotkań autorskich pisarka opowiada o swoich książkach i prowadzi krótkie warsztaty bajkopisarstwa. Dzieci dowiadują się, jakimi narzędziami posługuje się pisarz, by stworzyć ciekawą opowieść. Autorka zachęca młodych czytelników do tworzenia własnych fabuł, bo to najlepszy sposób rozwijania wyobraźni.

 

Zdarzyło się w Polsce

W historycznych źródłach zachowało się mało informacji o pierworodnym synu Bolesława Chrobrego, ale z tych, które o nim mówią, można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Pisarka na spotkaniu przybliży dzieciom zwyczaje na dworach pierwszych Piastów, które opisała w swojej książce Mówcie mi Bezprym, o najważniejszych wydarzeniach Polski od czasów Piastów po XX wiek opisanych w cyklu Zdarzyło się w Polsce lub o XIX-wiecznej Łodzi, którą przybliża dzieciom w powieści A u nas w domu. Opowieści dzieci fabrykanta.

 

Dla młodzieży

Grażyna Bąkiewicz to nie tylko znakomita i utytułowana pisarka, ale i znawca młodzieżowej duszy. Dzięki inteligencji, empatii i wieloletniej praktyce nauczycielskiej autorka potrafi błyskawicznie nawiązać kontakt z młodzieżą i rozmawiać z nią o trudnych sprawach. Zna i rozumie świat problemów, dylematów i konfliktów nastolatków. Spotkanie ma formę międzypokoleniowego dialogu, w trakcie którego młodszego uczestnika i rozmówcę traktuje się jak równorzędnego partnera.