Anna Czerwińska-Rydel

Anna Czerwińska-Rydel

Autorka licznych biografii znanych ludzi skierowanych do dzieci i młodzieży, muzyk, pedagog, autorka słuchowisk dla najmłodszych. Mama skrzypaczki i gitarzysty, żona pianisty. Nie wyobraża sobie życia bez braci mniejszych, czytania, pisania i ciepłej szarlotki. Mieszka w Gdańsku.

Kanał Autorki na YouTube - filmy o postaciach z jej książek https://www.youtube.com/channel/UC69W_ezt_6hihU4cPPwFklg/videos

Posłuchaj wywiadu z Autorką, o książce "Fotel czasu"

 

 

 

Anna Czerwińska-Rydel - wszystkie książki

Autorka mieszka w Gdańsku
Prowadzi spotkania dla uczniów szkoły podstawowej

 

O prawach dziecka

Książka Moje prawa ważna sprawa! wzbudza wśród młodych czytelników spore poruszenie. Zazwyczaj dzieci nie zastanawiają się  nad tym, czy mają jakieś prawa, więc informacja, że mają ich całkiem sporo, zaskakuje i rodzi pytania. Wspólnie z autorką szukają na nie odpowiedzi. Ważne, żeby podczas spotkania wokół tej książki dzieci zrozumiały, że oprócz przywilejów i praw mają też obowiązki.

 

Śladami wielkich Polaków

Dzieci poznają bliżej wybitnych Polaków, których twórczość i odkrycia były przełomowe. Razem z pisarką zajrzą do laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie i pojadą z nią na front I wojny światowej, by robić rannym żołnierzom zdjęcia rentgenowskie.

Rozsiądą się wygodnie z Basią (ze względu na odwagę nazywaną Hajduczkiem) w biurze Ignacego Mosia, kustosza Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza, by wysłuchać historii o dzieciństwie noblisty, jego twórczości i podróżach do Afryki i Ameryki.

Zaprzyjaźnią się ośmioletnim studentem Konserwatorium Paryskiego – Heniem i dowiedzą się wszystkiego na temat najszlachetniejszego instrumentu muzycznego, jakim są skrzypce.

Schowają się za szafą razem z Irenką Tuwim, która tam odlicza dni do powrotu ukochanego brata Julka, późniejszego sławnego poety, autora Lokomotywy i Słonia Trąbalskiego oraz wielu innych wybitnych wierszy dla dorosłych i dzieci.

Zapiszą ołówkiem nowatorskie pomysły i odkrywcze obliczenia na stoliku restauracyjnym razem ze Stefanem Banachem, wybitnym matematykiem, którego teorii używa się dziś do komputerowego modelowania systemów w budownictwie, motoryzacji czy logistyce.

Przeniosą się w czasie razem z Olkiem, który poznaje barwne i zaskakujące życie swojego przodka Aleksandra Fredry, którego już za życia uwielbiano za dowcip i celne spostrzeżenia zawarte w jego komediach.

Opracują Atlas nieba razem z Janem Heweliuszem, a potem zbudują z nim pięćdziesięciometrowy teleskop, czym na zawsze zapiszą się razem z nim w  historii astronomii.

I uratują życie pacjenta, wykorzystując nowoczesną maszynę medyczną, która powstała dzięki odkryciu Jana Czochralskiego, a potem skorzystają z wynalazków, które powstały dzięki jego odkryciu, czyli z: radia, telewizji, kompute­ra, lasera, telefonu komórkowego, cyfrowego aparatu fotograficz­nego, kuchenki mikrofalowej, karty do bankomatu i… mikroprocesorów, które kierują zmianą świateł, dostarcza­niem energii elektrycznej czy wody w każdym nowoczesnym mieście.