Tomasz Trojanowski

Tomasz Trojanowski

Z wykształcenia pedagog, z zamiłowania pisarz. Stale współpracuje z Teatrem Polskiego Radia. Jest też dziennikarzem telewizyjnym i nauczycielem. Od kilku lat w jednej ze szkół podstawowych realizuje autorski program rozwijania wyobraźni. Prowadzi też autorskie zajęcia w jednym z warszawskich przedszkoli – Książki z mojej półki. Za swój debiut – Kocie historie, otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Powieść Wielki powrót nominowana była do tytułu Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY w dwóch kategoriach – za tekst i ilustracje, oraz uhonorowana nagrodą BESTSELLEREK, a Stroiciel otrzymał wyróżnienie Polskiej Sekcji IBBY w kategorii Książka Roku 2014 i został wpisany na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Tomasz Trojanowski - wszystkie książki

Autor mieszka w Warszawie
Prowadzi spotkania dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych

 

Zaklęty w słowa świat

Otaczająca nas rzeczywistość, pojawiające się w codzienności osoby i sytuacje – mogą zyskać rangę OBIEKTÓW I PRZEŻYĆ i stać się zalążkiem historii. Wystarczy użyć WYOBRAŹNI, UMIEJĘTNOŚCI KREACJI, SPOSTRZEGAWCZOŚCI i uda się stworzyć dzieło ZAKLĘTY W SŁOWA ŚWIAT. Na spotkaniach autor wraz z dziećmi będzie m.in. dopisywać historię do chwil utrwalonych na zdjęciach lub dialogi do filmu niemego, redagować instrukcje obsługi do przyniesionych przedmiotów, wymyślając ich nowe zastosowania, tworzyć tekst przewodnika turystycznego, komiks i teksty w dymkach.


Teatr wyobraźni

Autor razem z uczestnikami słucha muzyki, szukając w niej konkretnych obrazów i emocji, prezentuje słuchowisko Teatru Wyobraźni, pokazuje, jak rozwijać wyobraźnię za pomocą słów, dźwięków, konkretnych tekstów. Spotkanie wokół książki Misja Lolka Skarpetczaka.

 

Ochrona środowiska

Co każdy z nas może zrobić dla ochrony środowiska? Dzieci wraz z autorem wybiorą się na wycieczkę do lasu, w którym mieszkają Włochacze, bohaterowie książki Włochacz i obca cywilizacja, i przekonają, jak z ich perspektywy wygląda las.

 

Dla młodzieży

Autor opowie o swoim dorobku literackim, swoich inspiracjach, teatrze radiowym, pomyśle i przesłaniu książki Stroiciel. Podyskutuje z młodymi ludźmi o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą współczesny świat, o ważnych dla nich wartościach, życiowych wyborach i ich konsekwencjach.