Kazimierz Szymeczko

Kazimierz Szymeczko

Mieszka i pracuje w Rudzie Śląskiej. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Laureat międzynarodowego konkursu literackiego Uwierz w siłę wyobraźni. Autor Historii Polski w opowieściach, Pomolowanej historii i wielu opowiadań dla młodszych dzieci, które publikował między innymi w „Świerszczyku”. Chętnie odwiedza giełdy staroci, zbiera kubki i lampy naftowe, a w wolnym czasie grywa w RPG, szachy i koszykówkę.

Jego powieść Czworo i kości otrzymała nominację do nagrody Książka Roku 2011, a powieść Tetrus - do nagrody Książka Roku 2015. W 2013 roku został uhonorowany tytułem Ambasador Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.

Kazimierz Szymeczko - wszystkie książki

Autor mieszka w Rudzie Śląskiej
Prowadzi spotkania dla uczniów szkoły podstawowej i ponadpodstawowej

 

A to historia!

Czy Somosierra była wąwozem? Czy Krzywousty pozostawił po sobie sprawiedliwy testament? O której dokładnie rozpoczęła się II wojna światowa? Spotkanie, w którym autor opowiada o ciekawostkach historycznych, dostosowując się do zainteresowań i wieku uczestników, oparte na książce A to historia! i cyklu Zdarzyło się w Polsce. Spotkanie dla uczestników dociekliwych i zainteresowanych tematyką historyczną i literaturą.

 

Jak pisać, by czytelnik nie zasnął?

Co ważniejsze: forma czy treść? Główne błędy nowicjuszy. Co ma wspólnego budowa oka ludzkiego z kolejnością wyrazów w zdaniu? Gry i ćwiczenia typu: dopisz dalszy ciąg do podanego fragmentu. Mile widziane pytania o warsztat i doświadczenia autora. Różni autorzy, różne poglądy na pisarstwo. Czy reklamą można wykreować bestseller?

 

Pokonywać bariery, płynąć z prądem czy zostać pasożytem?

Niepełnosprawność w literaturze i życiu. Prawdy i mity. Autor od kilku lat pracuje jako opiekun osób niepełnosprawnych. Zebrane doświadczenia pomogły mu w pisaniu Kopidoła i Kwiaciareczki oraz Tetrusa. Nie ma bezimiennej „grupy zagrożonej wykluczeniem społecznym”. Są osoby, ludzie, jednostki żyjące jak my, choć częściej dostrzegamy ich odmienność niż podobieństwa.

 

W świecie gier RPG i internetowych strzelanek

Po co człowiek przenosi się w wymyślone światy? Czy gram postacią Krasnoluda, czy czuję się Krasnoludem? O więzi emocjonalnej pomiędzy graczami i samotności w sieci. O zagrożeniach (i pozytywach) przebywania w światach wymyślonych. Czym różni się czytanie powieści fantasy od gier RPG fantasy i fantasy internetowego? Możliwość zorganizowania pokazowej minisesji Gry RPG.