Katarzyna Ryrych

Katarzyna Ryrych

Ukończyła filologię angielską na UJ, od lat uczy angielskiego, maluje obrazy i pisze książki. Dla dorosłych, młodzieży i drobiazgu – jak mówi o dzieciach. Trzykrotna laureatka Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren – za Wyspę mojej siostry, O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych oraz Koniec świata nr 13. Ponadto O Stephenie Hawkingu… otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego oraz została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej i międzynarodową listę IBBY Outstanding Books for Young People with Disabilities. Król został wyróżniony w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY 2015 i w konkursie Nagroda Literacka miasta stołecznego Warszawy. W konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY 2017 zdobyła nagrodę główną za Łopianowe pole i wyróżnienie za Jasne dni, ciemne dni. Ma dwóch synów, dwa koty i psa. Lubi rowerowe wyprawy, dwuosobowe plenery i truskawki ze śmietaną. I książki, które kupuje nałogowo.

Autorka mieszka w Krakowie
Prowadzi spotkania dla uczniów szkół podstawowych (klasy III-VIII) i ponadpodstawowych

 

Warsztaty pisarskie dla dzieci

Na spotkaniu dzieci będą starały się narysować to, czego się boją - będzie to wstęp do rozmowy o strachach realnych i nierealnych, czyli o tym, czego naprawdę należy się bać - podobnie jak odkrył to bohater książki O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych - Piotrek. Uczestnicy porozmawiają o akceptacji odmienności i niepełnosprawności, o tym, że każdy z nas ma do opowiedzenia swoją historię. Nauczą się pisać pamiętnik  - albo wcielając się w rolę jendego bohaterów książek autorki, albo jako oni sami.

 

Na styku dzieciństwa i dojrzałości

Rozmowa o tym, co jest ważne na styku dzieciństwa i dorosłości. O pierwszych miłościach, przyjaźni i odpowiedzialności. Czy historia miłosna zawsze musi mieć happy end? Jak wyglądają relacje z dorosłymi – czy zawsze są wzorem dla młodych ludzi? Co się dzieje, kiedy nie potrafią poradzić sobie z przerastającą ich rzeczywistością? Autorka poruszy też temat pisarza i książek – czy wolimy czytać o bliskich nam problemach, czy lepiej uciec w świat fantasy? Czy książki można dzielić na dobre i złe pod względem przekazu moralnego?

 

Tylko dla twoich oczu

Pisarka udowodni, że historia nie musi być nudna, o ile potrafimy zanurzyć się w epokę i stać się poszukiwaczami. Opowie o tym, na czym polega budowanie fabuły w powieści historycznej i jak osiągnąć autentyczność w książce poprzez dobór języka i przedstawienie realiów. Co działo się na stylu XVI i XVII wieku? Kim byli kat, kuglarz czy wędrowny komediant? Czego bali się ludzie? Jakie zwyczaje i zabobony panowały w tamtych czasach? Które z postaci występujących w powieści żyły naprawdę, które informacje na ich temat są faktem, a które mitem?

 

Spotkania dla dorosłych

Spotkanie ma formę pogawędki z przyjaciółmi, przy kawie i ciastku – czy potrzebują książek, a jeśli tak – to jakich? Czy historyjek z happy end'em, kolejnych opowieści o Kopciuszku? Czy szukają w książkach siebie? Swoich problemów? Czy istnieją książki które podniosły je na duchu? Czy wierzą w terapeutyczna moc książek?