-8.10 zł

Mała wojna

Ilustrator:

Joanna Rusinek

,
CENA: 18.80 zł 26.90 zł
Dostępność:

We wrześniu 1939 roku wszystkim wydawało się, że wojna potrwa tylko parę tygodni, a już z pewnością nie dotrze do niewielkiej willi stojącej przy jednej z uliczek na obrzeżach Lwowa.

Wiele mówi się o bohaterach ginących w nierównej walce tam, gdzie szalała wielka wojna, zaś ci, którzy prowadzili swoją małą wojnę, pomagając najsłabszym tego świata – dzieciom, starcom, chorym – odeszli w zapomnienie.

Nie walczyli przy pomocy broni, używali serca (jak tajemniczy Maestro, którego jedno jedyne zdjęcie zachowało się w rodzinnym albumie), ale ginęli jak żołnierze.

Książka wpisana na listę WHITE RAVENS 2020. White Ravens to lista najbardziej wartościowych książek dziecięcych z całego świata, według Internationale Jugendbibliothek, International Youth Library w Monachium. #WRlist2020

O książce: http://whiteravens.ijb.de/list

Katalog wszystkich książek z listy w wersji PDF: bit.ly/WhiteRavens2020.

(...) Mała wojna jest książką, w której prawdziwy dramat wojny (zagłada żydów, ucieczki ze szpitala dla chorych psychicznie w Kulparkowie)  jest ukryty na marginesach fabularnych zdarzeń. Ta książka nie przestraszy co bardziej wrażliwych dzieci – wręcz przeciwnie ładna szata graficzna (delikatna wręcz subtelna morsko-zielona z motywami florystycznymi) nadaje tej historii pozytywny, dobry wymiar.  Tytułowa walka nie wiąże się bowiem z cierpieniem i bólem, ale z cywilną odwagą, o której opowiada Janeczce babcia prowadząca własną „małą wojnę”:

Ryrych pokazuje, że o poważnych sprawach można mówić nie wprost, dając młodym czytelnikom przestrzeń do przemyślenia własnej postawy wobec świata.

fragment recenzji Lustro Biblioteki


NAGRODY
KSIĄŻKĘ POLECAJĄ
Mała wojna KSIĄŻKI DLA DZIECI Aktywne Czytanie