-8.10 zł

Mała wojna

Ilustrator:

Joanna Rusinek

,
CENA: 18.80 zł 26.90 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed wprowadzeniem promocji: 26.90 zł
Dostępność:

We wrześniu 1939 roku wszystkim wydawało się, że wojna potrwa tylko parę tygodni, a już z pewnością nie dotrze do niewielkiej willi stojącej przy jednej z uliczek na obrzeżach Lwowa.

Wiele mówi się o bohaterach ginących w nierównej walce tam, gdzie szalała wielka wojna, zaś ci, którzy prowadzili swoją małą wojnę, pomagając najsłabszym tego świata – dzieciom, starcom, chorym – odeszli w zapomnienie.

Nie walczyli przy pomocy broni, używali serca (jak tajemniczy Maestro, którego jedno jedyne zdjęcie zachowało się w rodzinnym albumie), ale ginęli jak żołnierze.

Książka wpisana na listę WHITE RAVENS 2020. White Ravens to lista najbardziej wartościowych książek dziecięcych z całego świata, według Internationale Jugendbibliothek, International Youth Library w Monachium. #WRlist2020

O książce: http://whiteravens.ijb.de/list

Katalog wszystkich książek z listy w wersji PDF: bit.ly/WhiteRavens2020.

(...) Mała wojna jest książką, w której prawdziwy dramat wojny (zagłada żydów, ucieczki ze szpitala dla chorych psychicznie w Kulparkowie)  jest ukryty na marginesach fabularnych zdarzeń. Ta książka nie przestraszy co bardziej wrażliwych dzieci – wręcz przeciwnie ładna szata graficzna (delikatna wręcz subtelna morsko-zielona z motywami florystycznymi) nadaje tej historii pozytywny, dobry wymiar.  Tytułowa walka nie wiąże się bowiem z cierpieniem i bólem, ale z cywilną odwagą, o której opowiada Janeczce babcia prowadząca własną „małą wojnę”:

Ryrych pokazuje, że o poważnych sprawach można mówić nie wprost, dając młodym czytelnikom przestrzeń do przemyślenia własnej postawy wobec świata.

fragment recenzji Lustro Biblioteki


NAGRODY
KSIĄŻKĘ POLECAJĄ
Mała wojna Recenzja KSIĄŻKI DLA DZIECI Aktywne Czytanie