Ewa Martynkien

Ewa Martynkien

Absolwentka filologii germańskiej na UW. Pedagog, coach rodzinny, scenarzystka i reżyserka. Od lat współpracuje z kanałami telewizyjnymi MiniMini+ i Teletoon+. Autorka książek dla dzieci oraz serii animowanej Księżniczka Hania i Grymasek. Lubi psy i długie spacery, podczas których wpada na najlepsze pomysły.

http://www.ewamartynkien.com/

Przemoc w szkole nie jest przypisana do wieku. Ona się zaczyna bardzo wcześnie, ale my – rodzice, opiekunowie, czy nauczyciele – zauważamy ją dopiero, gdy wydarzy się coś na tyle „spektakularnego”, że oburzy wszystkich. Wyobrażam sobie, że Oskar w szóstej klasie mógłby mieć podobny problem. Znęcanie się, wyśmiewanie, dręczenie są obecne w każdej szkole i wśród dzieci w różnym wieku. Mnie bardziej zależało na tym, żeby pokazać, jak niewiele trzeba, by zacząć kogoś w ten sposób krzywdzić. Chodzi o to, by znaleźć ofiarę i dać jej powód do poczucia się innym, gorszym. Celowo wybrałam, wydawać by się mogło, banalny powód – jak piegi. Dla mnie istotne jest to, że nie można bagatelizować drobnych epizodów, bo nasza obojętność może doprowadzić do eskalacji problemu. Zależało mi, żeby dzieci, czytając książkę, prześledziły ten proces i same wyciągnęły wnioski.

fragment wywiadu na portalu Granice.pl

Ewa Martynkien - wszystkie książki

Autorka mieszka we Wrocławiu
Prowadzi spotkania dla uczniów szkoły podstawowej

 

Bohater literacki i filmowy

Autorka opowie o pisaniu książek i scenariuszy – razem z dziećmi poszuka różnic między scenariuszem i książką i wspólnie zastanowią się, co łączy obie formy. Następnie porozmawia o ulubionych bohaterach dzieci i opowie o konstrukcji postaci. Co czyni ją bohaterem? Czy jest ideałem, czy może ma także słabości? Podczas warsztatów dzieci stworzą bohatera, o jakim chciałyby przeczytać książkę albo zobaczyć film i wymyślą własną historię.
Potrzebne będą: kartki A3 oraz pisaki, kredki, plastelina, ołówki. Warsztaty dla klas 1–3 lub 4–6.

 

Zmowa milczenia – przemoc w szkole

Autorka przeczyta fragment swojej książki Mój kumpel Jeremi, który będzie bazą do rozmowy na temat tego, czym jest przemoc. Po czym można poznać, że mamy do czynienia z przemocą? Kim jest dręczyciel i dlaczego to robi? Dlaczego ofiara nękania milczy? Dlaczego świadkowie nie reagują? Dlaczego warto przerwać zmowę milczenia? Co można zrobić w szkole, w klasie? Po tej rozmowie przeprowadzi warsztaty na temat różnic i podobieństw między ludźmi.
Potrzebne będą: szary papier pakowy i flamastry. Warsztaty dla klas 4–6.