0.00 zł

O melba!

CENA: 29.90 zł 29.90 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed wprowadzeniem promocji: 20.90 zł
Dostępność: Zapytaj o dostępność
Kup e-book

Malina jest córką dziennikarki śledczej. Matka wciąż jeździ po kraju, a Malina, zmęczona przeprowadzkami, postanawia zamieszkać u babki. Szybko okazuje się, że niedaleko pada jabłko do jabłoni i Malina zaczyna prowadzić własne śledztwo. Jak zginęła siostra bliźniaczka matki? Była wówczas nastolatką, sprawa dawno powinna być wyjaśniona, tymczasem nikt w miasteczku nic nie wie. Dziwne.

Dlaczego rówieśnicy Magdy, wiedząc, że ojciec znęca się nad ich kolegą z klasy – pozostają bierni, udają, że nic się nie dzieje? Tak jakby zmowa milczenia była dziedziczna!

Kiedy dzieje się coś złego można zwiać, pozostać biernym albo działać. Malina wie, co wybrać.

Grażyna Bąkiewicz przygląda się bohaterom i kreśli ich portrety. Dzięki jej powieści przekonamy się, że nikt nie jest idealny, ale tylko żyjąc według dobrych idei, mając na uwadze dobro i pomoc innym, możemy czuć się ludźmi w najlepszym tego słowa znaczeniu. I chociaż wydaje się, że w momencie, gdy dzieje się coś złego, to właśnie dorośli powinni wyciągnąć pomocną dłoń do młodszych, słabszych – do dzieci, autorka pokazuje, że wcale nie musi się tak stać. Że takie happy endy zdarzają się tylko w hollywoodzkich produkcjach. Że nad cudze dobro przedkładamy często własny komfort i wystawiamy sobie tym samym złoty medal tchórzostwa. Że to młodość – chmurna, momentami durna, szalona i nieodpowiedzialna – może swoją świeżością i odwagą przynieść dobro. Może sprawić, że prawda przemilczana przez dorosłych, tłamszona – bo tak lepiej, wygodniej, bezpieczniej – ujrzy światło dzienne, a oprawcy poniosą karę za swoje czyny.

fragment recenzji portalu Granice.pl 

Może to literatura niebudująca wzorców, ale przez to jakże autentyczna!

Misiak297, biblionetka.pl

 

Autorka zasługuje na ogromne wyróżnienie za pracę włożoną w kreację bohaterów.

recenzjeoptymisty.blogspot.com

 

"O melba!" uznana została Książką Roku 2002 IBBY.

W 2003 r. O melba! znalazła się w katalogu Instytutu Adama Mickiewicza


NAGRODY