-10.50 zł

Świat Mundka

Ilustrator:

Robert Konrad

,
CENA: 24.40 zł 34.90 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed wprowadzeniem promocji: 20.90 zł
Dostępność:

Kup e-book

--> Obejrzyj spotkanie z Autorką podczas Festiwalu Mała Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Książka znalazła się na Alternatywnej liście lektur dla dzieci i młodzieżyhttps://bukbuk.pl/2021/01/alternatywna-lista-lektur-klasy-7-8/

 

Książka wyróżniona w konkursie Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY

Książka nominowana do nagrody Literacka Podróż Hestii 2021

Masz trzynaście lat, a za sobą kilka potyczek przy rodzinnym stole? To może znasz Mundka, który chce rysować komiksy, ale jego ojciec nie widzi w tym ani trochę przyszłości? Może jest w twojej klasie jakaś Inga, która trzyma marzenia w tekturowym pudle na dnie szafy? Albo łysi bliźniacy o wielkich imionach, którzy chcą robić małe rzeczy? Oddaję Ci Świat Mundka, bo pewnie trochę przypomina Twój. Autorka

Oto świat Mundka, gdzie słodkie czereśnie i stare landrynki mieszają się z kwitnącą lawendą. Gdzie powstają nietuzinkowe historie ołówkiem rysowane, rodzą się nieśmiałe uczucia i plany na wielkie kariery. Ale za każdym sukcesem młodości musi stać dojrzała mądrość!  

Znakomita powieść dla młodzieży. Mądra, pokazująca różne odcienie dojrzewania mówiąca o tym, że atmosfera domu tworzy młodego człowieka. Może go budować, ale również niszczyć. To nie marzenia rodziców są ważne, ale dbanie o własną ponadprzeciętność, pielęgnowanie talentu i walka o to, co w nas wyjątkowe. Cenny przekaz dla zagubionej młodzieży.

"Pokochałam Mundka od pierwszej strony. To taki bohater, który jak się już zaloguje w twoim sercu ‒ na zawsze w nim pozostanie. Bo „Świat Mundka” jest genialnie napisaną książką o sprawach prawdziwych i ważnych. Czytasz ją i zapominasz, ile masz lat, co było na obiad i jaki jest dzień tygodnia. W tym świecie pozbawionym lukru, prawdziwym do bólu jesteśmy u siebie. Bo kto z nas nie doświadczył walki o własne marzenia i racje?... Pięknie opowiedziana historia" Barbara Kosmowska, pisarka

Recenzja filmowa Joanny Olech - https://business.facebook.com/101836624835902/videos/vb.101836624835902/828332701318221/?type=2&theater

Juror PS IBBY w konkursie Książka Roku 2020 o "Świecie Mundka": https://www.youtube.com/watch?v=iSb3dB1W_YY&list=PL2OUrqE6NUOG8kW91vzT8Vu72cq1CU5Hs&index=2

(...) Powieść Katarzyny Wasilkowskiej otworzy oczy wielu młodym odbiorcom. Inaczej patrzeć będą na swoich rówieśników, nawet na tych przez których są gnębieni i wyśmiewani. Bo, jak się często okazuje, oprawcy są ofiarami przemocy swoich bliskich. Przede wszystkim jednak Świat Mundka jest poruszającą historią zagubionych, młodych ludzi, którzy odnajdują się w świecie dopiero wtedy, kiedy poświęcą się swojej pasji i zawalczą o swoje marzenia. Nie wszystkie się spełniają, ale życie potrafi zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie.

fragment recenzji Czytamto.pl

(...) „Świat Mundka” to powieść bogata w treści, wyposażona w mądry humor. Inteligentnie pokazuje dorastanie i dojrzewanie  młodych ludzi. Przed nimi  ciężka droga pełna wybojów. Pierwsze fascynacje, bo oto bohaterowie  stopniowo dorastają do relacji damsko-męskich, każdy w innym tempie. Mierzą się z trudnościami w rodzinie i w szkolnych ławach. Stają przed problemami, które często przynosi im świat dorosłych. Muszą budować swoje fundamenty, które czasem są podgryzane przez niesprawiedliwość i ludzkie ograniczenia. Dobrze pokazany jest problem biedy i bogactwa, nadmiar pieniędzy szczęścia nie daje, ale ubóstwo też szczęśliwym nie czyni. O godność trzeba walczyć z pełnym i pustym portfelem.

 fragment recenzji Dom Książki

W mojej ocenie najlepsza polska powieść dla młodzieży z 2020 r., nagrodzona nominacją do nagrody Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY. Główny bohater powieści, tytułowy Mundek, obdarzony jest ilustratorskim talentem, a Iga, jego szkolna koleżanka, ma niezwykły aktorski dryg – cóż z tego, jeśli ich rodzice nie znają własnych dzieci, a zamiast wspierać ich zainteresowania, nieustannie podcinają im skrzydła… Wasilkowska z niezwykłą wnikliwością opisuje newralgiczny moment dojrzewania, w którym ujawniają się kompleksy, talenty, wewnętrzne motywacje i pragnienia. Książka Świat Mundka to również przypomnienie dla dorosłych o tym, że w nastoletnim tyglu mieszają się również rodzicielskie czy wychowawcze wybory. 

recenzja A.Sobańskiej, Redaktor Naczelnej miesięcznika BIBLIOTEKA PUBLICZNA 

(...) Z wielką radością odkryłam „Świat Mundka” – książkę z historią dziejącą się współcześnie na polskiej prowincji, w której ani bohaterowie, ani tym bardziej dialogi między nimi nie szeleszczą papierem. (...)

Nie jest to też, jak w przypadku młodzieżowych powieści obyczajowych bywa najczęściej, historia rozgrywająca się w grupie rówieśniczej z rodzicami gdzieś w odległym tle. W tym wieku dom rodzinny stanowi jeszcze centrum świata młodego człowieka, a rodzice mają na jego życie ogromny wpływ. Pokazanie tego jest wielkim plusem „Świata Mundka”, bo właściwie każdy z bohaterów, także drugoplanowych nie ma ze swoimi rodzicami łatwo. (...)

fragment recenzji bloga Mały pokój z książkami

(...) Dzieci przeżywają swoje radości (Inga dostaje na bazarze od rozumiejącego ją sprzedawcy duży rabat na wymarzone glany), rozczarowania (matka każe córce zwrócić buty) i lęki (Mundek cierpi męki niepewności dotyczące swego wyglądu). Dorośli potrafią wesprzeć (ciotka wytrwale wspiera Mundka w jego artystycznych zapędach), ale też zepchnąć na niedobrą drogę (Mundek, wbrew swojej naturze, chcąc zaspokoić ambicje ojca, postanawia podjąć rywalizację o miano najlepszego piłkarza). Świat w Kopytkach nie jest usłany różami, ale jakoś się toczy. Trzeba przeżyć gorycz starć z wredną koleżanką, trzeba uznać, że poszło się złą drogą i pogratulować nielubianemu koledze, który okazał się lepszy.  Jednak w zaskakującym zakończeniu okazuje się, że mit Kopciuszka wciąż ma swoją moc! Nawet w Kopytkach, powtórzę: „miasteczku, które było tak zapomniane, że nawet mieszkańcy nie używali jego nazwy”, może zdarzyć się coś, co czasem określa się mianem cudu. Cóż, niezwykłość potrafi zastukać do każdych drzwi, a wtedy „i Ty możesz zostać Indianinem” – bohaterze, czytelniku – i ty możesz zostać gwiazdą! Naprzód!

fragment recenzji w czasopiśmie NOWE KSIĄŻKI (03/2021)

 

 

 
 

NAGRODY
KSIĄŻKĘ POLECAJĄ
Artur Barciś czyta książkę "Świat Mundka" w ramach Literackiej Podróży Hestii - audiobook