Nina Lussa

Nina Lussa

Pisarka, podróżniczka, kitesurferka, mama tytułowej Stelli, z którą przemierza świat. Zimą mieszkają w Azji, jesienią w Afryce, a lato spędzają na Półwyspie Helskim. Nieprzytomnie wierzy, że świat jest piękny, a ludzie mili. Książka o Stelli i Pikusiu jest jej debiutem literackim.

Zapytana o to, czy pisanie książek dla dzieci było Jej marzeniem, odpowiedziała:

Mając 5 lat pisałam wierszyki i opowiadania. Wieczorami czytałam je mamie. Moje teksty rosły razem ze mną. Zapisywałam myśli w pociągach, tramwajach, czy w trakcie wykładów na studiach. Od zawsze miałam potrzebę nadawania sytuacjom, dźwiękom czy zapachom kontekstu literackiego. Czasem niepozorne zdarzenie rezonuje we mnie tak bardzo, że muszę coś z nim zrobić, opowiedzieć, przemienić w słowa. Inspiracją może być dla mnie dosłownie wszystko. 

fot. Zuzanna Kernbach

 

Nina Lussa - wszystkie książki

Autorka mieszka w Poznaniu
Prowadzi spotkania dla przedszkolaków i dzieci z klas I-III

- Uczestniczy Pani w spotkaniach autorskich z młodymi czytelnikami i zapewne odpowiedziała Pani już na wiele pytań. Czy zdarzyły się pytania, które szczególnie Panią zaskoczyły?

Staram się skrupulatnie przygotowywać do każdego spotkania z młodymi czytelnikami. Próbuję dzieci zaskoczyć, zainteresować i przedstawić im świat w możliwie najciekawszy sposób. Ostatnie spotkanie autorskie dotyczyło m.in.  lasu i tego, jak bardzo drzewa podobne są w swym zachowaniu do ludzi. Zapytałam dzieci, czy według nich, lepiej być samotnym drzewem na łące, czy takim, które rośnie w lesie. Stanęłam na środku sali i udawałam samotne drzewo. Nagle podeszła do mnie mała dziewczynka i przytuliła mnie mówiąc, że razem zawsze jest łatwiej. Uwielbiam taką spontaniczność - szczerą i jedyną w swoim rodzaju.

Nina Lussa

 

Stella, Pikuś i skarby

Co jest naszym największym skarbem? Czy można dostać na własność cały las? Na czym polega mądrość wody i czy gwiazdy świecą wszędzie tak samo? Odpowiedzi na te pytania szuka Stella, bohaterka książki Niny Lussy, wraz ze swoim pieskiem Pikusiem.

Spotkanie dla maluszków i dzieci z klas I-III, na którym autorka opowie, jak szczodra jest dla nas matka natura i jak łatwo nam o tym zapomnieć.