Dlaczego warto czytać dziecku przed snem?

Dlaczego warto czytać dziecku przed snem?

Chociaż wielu rodziców może poczuć zaskoczenie, dzieci lubią ład i porządek. Dotyczy to przede wszystkim planu dnia i przewidywalności pewnych zdarzeń. Posiłki, spacery, kąpiele i oglądanie bajek składają się na poczucie bezpieczeństwa dziecka. Taką samą funkcję pełni wieczorne czytanie dziecku przed snem. Kojący głos mamy, taty, dziadków lub starszego rodzeństwa, przyczynia się do wyciszenia i spokoju - kluczowych elementów zasypiania po całym dniu pełnym wrażeń.

Czytanie dziecku na zakończenie dnia

Każde wydawnictwo książek dla dzieci dostarcza publikacje, które można czytać zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorami. Warto jednak zrobić domowy podział i zarezerwować niektóre tytuły wyłącznie na czytanie przed snem. Przed południem lub po południu sięgajmy np. po książki angażujące dziecko i wymagające od niego szukania rozwiązań. Świetnie sprawdzi się książka "O Chruptaku, który szukał szczęścia", w której o losie bohatera decyduje młody czytelnik. Wybiera on jedno z podanych rozwiązań i przechodzi do wskazanego fragmentu. Na wieczór wybierzmy przygody innych dzieci lub zwierząt - np. "Mój kochany kotopies" lub "Stella, Pikuś i radość". Ale czy na pewno warto czytać dziecku przed snem? Konkretne zalety takiego rytuału przedstawiamy poniżej. 

Czytanie książki jako sposób na zaśnięcie

Czytanie dziecku przed snem kojarzy się od razu z ułatwionym zasypianiem. I słusznie - jest to jeden z celów wieczornej lektury. W ciągu dnia dziecko odbiera tak dużo bodźców, że obecność bliskich i wspólne czytanie staje się dla niego kojące. Czytanie książek jest też jasnym sygnałem, że skończył się czas zabaw i pora na sen. 

Budowanie więzi emocjonalnej

Czytanie dziecku przed snem sprzyja bliskości i budowaniu relacji. Bezpieczne warunki i obecność kochających osób to nie tylko przyjemne doświadczenie dla najmłodszych. Takich momentów potrzebują również dorośli! Aby wzmocnić ten aspekt, warto od czasu do czasu wybierać książki podkreślające wartości rodzinne i przyjacielskie. Książka "Po prostu mama" przeczytana przez opiekuńczą mamę to sytuacja, w której chciałby się znaleźć każdy maluszek.

Czytanie książki dzieciom jako odpoczynek dla rodziców

Dorośli obciążeni codziennymi obowiązkami, potrzebują wyciszenia tak samo jak dzieci. Wspólne czytanie książek to jedna z dróg, aby to osiągnąć. Jeśli Twoja pociecha jest jeszcze bardzo mała, możesz czytać jej zbiory rymowanych wierszyków "Liczydełko" i "Jedzie pociąg", które w sposób humorystyczny i bardzo delikatny otwierają przed dzieckiem świat liczb. Takie książki dla dzieci nie tylko ułatwiają zasypianie, ale też poprawiają nastrój rodziców. 

Rozbudzenie wyobraźni dziecka

Czytanie książek rozbudza wyobraźnię w każdym wieku, a im szybciej młody czytelnik się o tym dowie, tym lepiej. Rozbudzona wyobraźnia krótko przed samym snem wpływa też na jakość snu. Obrazy, które przedstawisz maluszkowi poprzez głośne czytanie, podświadomość może przenieść na obrazy widziane w śnie. Może warto, by spotkał tam jamnika z ukochaną panią Halinką? Książka "Raptus" to opowieść o miłości pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem, czyli jednym z ulubionych tematów dzieci.

Alternatywa dla oglądania bajek i gier komputerowych

U niemowląt jeszcze nie, ale już u 5-latka, czytanie książek konkuruje z technologią i grami na komputerze, tablecie czy smartfonie. Podtrzymuj tradycyjne spotkania nad książką jak najdłużej i pokazuj dziecku tę alternatywę. Skorzystaj z 16 porad "Jak zachęcić dziecko do czytania" dostępnych na naszym blogu.

Poszerzenie wiedzy o emocjach i społeczeństwie

Czytanie dziecku przed snem to okazja do poszerzenia jego wiedzy o emocjach i w konsekwencji nauki radzenia sobie z nimi. Możesz wspomóc ten proces podczas rozmów, nawiązujących do poznanej fabuły. Nasze Wydawnictwo Literatura oferuje bogaty asortyment lektur, w którym znajdziesz również tytuły koncentrujące się na ważnych, a często pomijanych kwestiach społecznych. Przykładowa książka "Sklep z babciami" to opowieść o wartości relacji pomiędzy młodymi a starszymi osobami. Treść książki może być szansą na zbliżenie dziecka do babci i dziadka. 

Jak czytać dziecku przed snem?

Wiesz już co czytać dziecku przed snem i dlaczego warto robić. Pamiętaj, że ważny jest jeszcze sam sposób czytania. Jak czytać książki przed snem? Powoli i łagodnie, ale nie monotonnie. Nie ignoruj wykrzykników, przecinków i znaków zapytania. W przyszłości Twoje dziecko będzie wspominało te wieczorne chwile jako ulubioną część swojego dzieciństwa.