-8.97 zł

Awaria

Ilustrator:

Marta Krzywicka

,
CENA: 20.93 zł 29.90 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed wprowadzeniem promocji: 29.90 zł
Dostępność: Zapytaj o dostępność
Kup e-book Kup audiobook

Dom Tymka, Maćka i Anity jest fortecą naszpikowaną elektroniką. Wszystkowiedzący komputer Pina beznamiętnym głosem informuje, kiedy należy zamówić mleko albo opuścić żaluzje, włącza ogrzewanie i pokazuje obraz z kamery przed domem.

Gdy w święta do rodziny trafia przypadkiem Evo, najnowszej generacji robot osobisty, nawet Pina nie może sobie z nim poradzić. Nagle wszystko wywraca się do góry nogami, usterka goni usterkę, telefony są niedostępne, a dom staje się dla rodzeństwa pułapką.

Czy człowiek jest w stanie przechytrzyć maszyny? I kto stoi za tajemniczą awarią?

Książka nominowana do 27. ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

(...) "Awarię śmiało można polecić nastolatkom.

I to niekoniecznie tym, których główną pasją jest czytanie.

Żaden z głównych bohaterów książki nie należy do grona miłośników literatury (poza mamą, ale ona dość szybko zostaje wyłączona z toku głównych zdarzeń). Pasjonują ich raczej media społecznościowe, kultowi youtuberzy, liczba laików czy obserwatorów bloga. Ich dialogi wydają się jakby żywcem wyjęte z domu współczesnych nastolatków, a relacje między rodzeństwem zdecydowanie nie są wylukrowane czy literacko ugrzecznione. Wszystko to – w połączeniu z chwilami strachu, które przeżywają bohaterowie (a wraz z nimi też czytelnicy) – czyni powieść emocjonującą i wciągającą. Atutem jest również brak moralizowania czy prostolinijnych sugestii (typu: nowoczesne technologie są złe i bez nich żyło się dużo lepiej).

Krótko mówiąc: książka – inspiracja, lekko napisana, mocno oddziałująca na wyobraźnię i skłaniająca do refleksji. Chociażby nad tym, ile dobrego może wnieść usterka i czy awarią naprawdę jest to, co Tymek, Anita i Maciek uznali za uszkodzenie.

fragm.recenzji Biblioteka inspiracji


NAGRODY
KSIĄŻKĘ POLECAJĄ
Awaria | Joanna Wachowiak – fragment audiobooka